Obec Porúbka - leží v Žilinskej kotline na terasovitých náplavoch rieky Rajčianky v nadmorskej výške 350-590m n.m., po oboch stranách štátnej cesty I/64 a má rozlohu katastrálneho územia 376 ha. Obec Porúbka sa nachádza na juh od krajského mesta Žilina, od sútoku rieky Váh s riekou Rajčianka.
Hlavnými prvkami osídlenia sú línia komunikácie - doterajšej hlavnej tepny územia, a tok rieky Rajčianky. Z juhovýchodnej strany obce sa nachádza pohorie Malá Fatra, juhozápadným smerom ležia Strážovské vrchy, ktoré so Súľovskými skalami a nad Rajeckými Teplicami so skalným hrebeňom Skálie, tvoria rozhranie Žilinskej a Rajeckej kotliny. Južným smerom od Porúbky po pravej strane sa nachádza Poluvsianska ihla a Slnečné skaly, ktoré v hojnom počte navštevujú turisti a horolezci. V okolí je povrch väčšinou vytvorený z mäkkých málo odolných súvrstviacich ílovcov a pieskovcov centrálneho karpatského plyšu, čo využívali obyvatelia na výrobu tehál a iného stavebného materiálu. Centrálnou tepnou v katastri obce Porúbka je riečka Rajčianka. Povodie riečky využívali miestni obyvatelia na pasenie husí a dobytka. Rieka prinášala výhody, ale i nevýhody vo forme opakujúcich sa záplav v jarnom a letnom období.
Zobrazenie hraníc Katastrálneho územia Porúbka
Obec Porúbka je malým vidieckym sídlom, v ktorom žije 464 obyvateľov (údaj k 31.12.2007). Kataster obce zo severu susedí s obcou Lietavská Lúčka, zo západu s obcou Lietavská Svinná, z juhu susedí s katastrom obce Rajecké Teplice a z východu s katastrom obce Turie.
Od najbližšieho mestského sídla Rajeckých Teplíc, ktoré je kúpeľným mestom, je obec vzdialená 5 km. S týmto mestom Porúbka vytvára dlhodobo modálny región väzbami cez ponuku práce a ponuku občianskych služieb vyššieho radu, a to v oblasti administratívnych, školských, zdravotníckych a sociálnych. Vo vzťahu k pólom ekonomického rozvoja regionálneho významu je obec dobre situovaná. Od Rajeckých Teplíc je vzdialená 5 km, od Rajca 15 km a od krajského mesta Žilina 7 km. Vhodnou polohou umiestnenia obce k väčším sídlam sa vytvára dobrý predpoklad pre dennú dostupnosť k pracovným príležitostiam a službám, ktoré svojim obyvateľom obec nemôže ponúknuť. Pritom obec Porúbka je už súčasťou existujúcich významných destinácií cestovného ruchu v rámci Mikroregiónu Rajeckej doliny a ponuku produktov cestovného ruchu v rámci tejto destinácie môže len rozšíriť.
História - Prvá písomná správa o osídlení obce je z r. 1362, keď bola Porúbka zahrnutá do Lietavského panstva. Obec patrila zemianskym rodinám Praznovských a Egresdyovcov a od r. 1439 panstvu Strečno až do 18. storočia. Osídlenie sa formovalo pozdĺž vodného toku Rajčianky a okolo cesty, preto hovoríme o cestnej radovej dedine, ktorá sa aj v neskoršom období rozširovala výstavbou okolo miestnych ciest a potoka Ušianky.
V r. 1598 bol v obci postavený mlyn a 7 domov, v r. 1720 bolo v obci 8 daňovníkov. V r. 1784 žilo v obci 175 obyvateľov, 22 rodín a bolo postavených 20 domov a k obci patril majer Podhradek.
V r. 1828 bolo v obci 23 domov a 255 obyvateľov, ktorí sa zaoberali chovom oviec, rožného statku, spracovávaním dreva a prácou na píle. Pôvodní obyvatelia sa venovali pestovaniu zemiakov, pohánky, ovsa, kapusty, konope a ľanu.
V r. 1899 vzhľad krajiny zmenila vystavaná železničná trať Žilina - Rajec a v Porúbke bola vybudovaná železničná zastávka.
Po r. 1918 sa Porúbka rozrástla a miesto drevených domov si obyvatelia začali stavať tehlové domy. V r. 1930 mala obec už 59 domov a 402 obyvateľov. Počet obyvateľov sa mierne zvyšoval a najviac obyvateľov
mala Porúbka v.r.1961,keď dosiahla počet 504 a bolo obývaných 126 domov.
V r. 1936 bola obec plne elektrifikovaná a súčasne vybudovaná cesta zo Žiliny do Rajca. Po druhej svetovej vojne si občania svojpomocne postavili kultúrny dom a prestavali zvonicu, ktorá slúži ako kaplnka.
Obec bola v r. 1960 pričlenená k Lietavskej Lúčke, neskôr bola súčasťou Žiliny. Od r. 1990 je samostatnou obcou.